Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Zwolnienie z podatku do 26 roku życia – o czym należy pamiętać?

Finanse Data publikacji - 1 lutego 2022 Autor - Redakcja e-forumreklamowe.pl
zwolnienie z podatku do 26 roku życia


1 sierpnia 2019 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące ulgi w PIT dla pracowników do 26 roku życia. Nowe rozporządzenie odnosi się wyłącznie do przychodów, które uzyskane zostaną właśnie od 1 sierpnia 2019 roku. Dzięki kilku naszym cennym wskazówkom i poradom dowiedzą się Państwo, czym jest zwolnienie z podatku do 26 roku życia i jak z niego skorzystać.

Jaki jest limit?

Limit uprawniający do skorzystania z ulgi na zerowy PIT odpowiada tak naprawdę górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej (85 528,00 zł). Jeżeli chodzi o nadwyżkę przychodów to podlega ona oczywiście tradycyjnemu opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Jeżeli płatnik przekroczy limit to niezbędne jest wówczas obliczenie i pobranie podatku w wysokości 17%. W sytuacji, gdy nadwyżka przekroczy pierwszy próg podatkowy to wówczas odprowadzić trzeba 32% podatku. Pamiętać należy również o tym, że przy ustalaniu limitu nie brane są pod uwagę wszelkie koszty uzyskania przychodu. Nie można skorzystać również z ulg. Pod uwagę brana jest wyłącznie kwota brutto, która zapisana jest w umowie o pracę lub w umowie zlecenia. Ulga przysługuje oczywiście podatnikom, którzy mają kilka różnych umów.

Jakie umowy są wykluczone z ulgi dla młodych?

Zwolnienie z podatku do 26 roku życia nie przysługuje podatnikom, którzy są na umowie o dzieło i na umowie zlecenie, w której wynagrodzenie nie przekracza 200 zł. W przypadku umów zlecenie ze zbyciem praw autorskich przysługuje 50% kosztów uzyskania przychodu. Warto wspomnieć także o tym, że z ulgi dla młodych nie mogą skorzystać osoby pracujące na umowie zlecenie, które nie są rezydentem Polski. Z ulgi bez PIT nie mogą skorzystać także młodzi przedsiębiorcy.

W jaki sposób powinni rozliczać się małżonkowie?

Zwolnienie z podatku do 26 roku życia do kwoty rocznych przychodów (85 528 zł) obowiązuje każdego z małżonków oddzielnie. Nie brane jest pod uwagę to, czy rozliczają oni PIT razem, czy też osobno. Młode małżeństwa nie mogą sumować zarobków, czy też przekazywać swojemu współmałżonkowi kwoty wolnej od podatku dochodowego.

Ile tak naprawdę można zyskać?

Dzięki uldze dla młodych osoby uprawnione mogą sporo zaoszczędzić. Zysk jak łatwo się domyślić uzależniony jest w dużej mierze od miesięcznych zarobków każdego podatnika. W 2021 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 2800 zł brutto. Przy takim dochodzie można zaoszczędzić 137 zł miesięcznie. W ciągu całego roku można więc zyskać 1647 zł. Osoby, które osiągają większy przychód miesięczny mogą liczyć na znacznie większe oszczędności. W Polsce przeciętne wynagrodzenie wynosi 5 257 zł brutto, dzięki czemu można zaoszczędzić 334 zł miesięcznie.

Redakcja e-forumreklamowe.pl

Dzielimy się wiedzą ze świata biznesu, finansów i marketingu. Pomagamy poznać swoje mocne strony i doradzamy jak rozwijać się w pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?