Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Dotacje na rozwój firmy – sposób na zdobycie potrzebnych pieniędzy

Biznes Data publikacji - 3 lipca 2022 Autor - Redakcja e-forumreklamowe.pl
dotacje na rozwój firmy


Zarówno utworzenie nowej firmy, jak i rozwój już istniejącej, wymaga nakładów finansowych. Banki nie zawsze chcą udzielać kredytów i pożyczek. Gdzie więc szukać potrzebnych środków finansowych? Ciekawą alternatywą mogą być dotacje.

Nie każde dofinansowanie jest dotacją

Dotację można uznać za rodzaj dofinansowania, czyli pomoc finansową na jakieś przedsięwzięcie, np. na rozwój firmy. Ale dotacja jest szczególnym rodzaje dofinansowania. Jest bowiem nieodpłatna i bezzwrotna. Oznacza to, że nie trzeba zwracać otrzymanych środków, a uzyskanie dotacji nic nie kosztuje.
Charakterystyczne dla dotacji jest też to, że jest ona uznaniowa. Przyznający dotację zwykle wcześniej wskazuje, jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać.
Po wydatkowaniu dotacji należy ją szczegółowo rozliczyć. Muszą być spełnione wszystkie warunki, którymi obwarowana została dotacja. Trzeba także pokazać, że przyznane środki zostały wykorzystane na cel, który został określony przy ich przyznawaniu.

Gdzie szukać dotacji?

Dotacje można otrzymać na różne cele. Najpopularniejsze są dotacje na rozwój firmy oraz na utworzenie firmy.
Warto zainteresować się dotacjami unijnymi. Dzięki rozmaitym programom, których celem jest rozwój przedsiębiorczości, można pozyskać spore pieniądze, które pozwolą nie tylko na założenie firmy, ale i na jej rozwój. Środki z unijnych dotacji można przeznaczyć m.in. na rozbudowę hal produkcyjnych, zakup maszyn i urządzeń, reklamę, a także innowacje.
Ciekawą ofertę mają także urzędy pracy. Wprawdzie większość ofert jest skierowana do osób, które chcą założyć firmę, ale są też dotacje na rozwój firmy. Najczęściej są to pieniądze przeznaczone na utworzenie nowych stanowisk pracy.

Pozyskanie dotacji – jak wygląda procedura

Redakcja e-forumreklamowe.pl

Dzielimy się wiedzą ze świata biznesu, finansów i marketingu. Pomagamy poznać swoje mocne strony i doradzamy jak rozwijać się w pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?