Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Czy gap year to roczne wakacje?

Biznes Data publikacji - 3 lutego 2022 Autor - Redakcja e-forumreklamowe.pl
gap year


Gap year to rok przerwy po zdanej maturze. Większość osób po zdaniu matury kontynuuje naukę na studiach. Jednak w ostatnich latach panuje tendencja do zrobienia sobie przerwy i spróbowania czegoś zupełnie nowego. W tym czasie młodzież rozważa skoncentrowanie się na rocznych stażach, nauce języka lub pracy i podróżach.

Gap year to nie odpoczynek

W świecie anglojęzycznym termin ten nie ma nic wspólnego z przerwą, ale opisuje okres pomiędzy dwoma etapami życia. Przykładem może być czas po ukończeniu szkoły średniej. Szkoła jest już za tobą, ale twoje studia jeszcze się nie rozpoczęły. Jeśli chcesz, możesz teraz skorzystać z okazji, aby zrobić sobie przerwę – świetna okazja, aby spróbować czegoś nowego.

Jednak, jak może brzmieć kusząco, jak rok przerwy, z pewnością nie jest to bułka z masłem. Należy wcześniej rozważyć kilka ważnych punktów.

Jak dokładnie powinien wyglądać gap year?

Można zaprojektować swój rok przerwy na wiele różnych sposobów — wyjechać na kurs językowy lub aplikować na staż za granicą. Niektórzy wybierają pracę w organizacji pomocowej lub pracują i podróżują. Ponadto nikt nie jest zmuszony do opuszczania swojego kraju. W niektórych przypadkach rok przerwy jest również wykorzystywany do praktycznego zastosowania wiedzy zdobytej podczas nauki w ramach stażu.

Finansowanie w roku przerwy — na co zwrócić uwagę?

Nie da się tego zrobić bez pieniędzy. Przede wszystkim za granicą koszty są zwykle znacznie wyższe, niż początkowo można by się spodziewać. Każdy, kto nie tylko zdecydował się na pracę i podróżowanie, musi zdecydowanie zadbać o sfinansowanie swojego wyjazdu w odpowiednim czasie. W związku tym odpowiednio wcześnie należy zacząć oszczędzać.

Gdzie można się zatrzymać?

Temat zakwaterowania jest oczywiście bezpośrednio związany z finansowaniem gap year. Im więcej pieniędzy, tym lepsze mieszkanie. Możliwe jest również wynajęcie noclegu w tanim akademiku lub zaaranżowanie tymczasowego zakwaterowania w hostelu. Nawet jeśli w nowym otoczeniu na pewno poczujesz tylko chęć poznania obcego obszaru, w pewnym momencie będziesz też chciał mieć możliwość odpoczynku, dlatego zakwaterowanie jest bardzo ważne.

Ubezpieczenie, wiza, zwrot podatku?

Wszyscy, którzy wyjeżdżają za granicę na rok przerwy, muszą oczywiście wykupić odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne. W końcu normalne ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje tylko w kraju. Należy się również w odpowiednim czasie dowiedzieć się, czy potrzebna jest wiza – zwłaszcza jeśli zamierza się pracować w kraju docelowym. Wiza może wiązać się również z nadspodziewanie wysokimi kosztami, dlatego lepiej zadbać o nią wcześniej. W niektórych krajach może być również konieczne złożenie zeznania podatkowego, nawet jeśli pracuje się w kraju tylko przez krótki czas. Warto w odpowiednim czasie zapoznać się z odpowiednimi formularzami i wymaganiami.

Redakcja e-forumreklamowe.pl

Dzielimy się wiedzą ze świata biznesu, finansów i marketingu. Pomagamy poznać swoje mocne strony i doradzamy jak rozwijać się w pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?