Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Co to jest VPN? Dowiedz się więcej

Biznes Data publikacji - 17 czerwca 2022 Autor - Redakcja e-forumreklamowe.pl
vpn

Internet naraża nas na wiele niebezpieczeństw. Najpoważniejszym z nich jest możliwość utraty prywatności. Nasze połączenie internetowe może być podsłuchiwane i szpiegowane. Poufne dane dotyczące na przykład finansów mogą zostać przechwycone przez osoby niepożądane. Jak temu zaradzić? Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa w internecie. Warto z nich korzystać. Jednym z nich jest VPN. Co kryje się pod tym skrótem? Jak działa VPN? O tym opowiadamy w poniższym tekście.

Czym jest VPN?

VPN to skrót od terminu Virtual Network Protocol. Odpowiednik tego terminu w języku polskim to wirtualna sieć prywatna. Co to jest VPN? Jest to specjalny tunel stworzony w ramach sieci prywatnej. W tunelu tym można bezpiecznie przesyłać zaszyfrowane i skompresowane dane pomiędzy nadawcą a odbiorcą pakietów internetowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest ukrycie adresu IP i tym samym zapewnienie większej poufności tożsamości online. Dzięki zastosowaniu VPN podsłuchanie połączenia internetowego staje się praktycznie niemożliwe. Rozwiązanie takie jest doceniane przez użytkowników internetu, którzy odbywają wiele podróży służbowych i nie mają zaufania do poufności połączenia dostępnego w danej lokalizacji. Ukrycie adresu IP jest też przydatnym rozwiązaniem podczas korzystania z usług internetowych bazujących na lokalizacji użytkownika.

Jaki jest koszt VPN?

Ile kosztuje korzystanie z VPN? W internecie znajdziemy wielu dostawców darmowych i płatnych usług. Korzystanie z darmowych usług obarczone jest jednak ryzykiem. Dane przesyłane przy pomocy darmowego VPN mogą również nie być do końca bezpieczne. Właściciel sieci może nie stosować wszystkich wymaganych środków do bezpiecznego połączenia. Wybranie odpowiedniego dostawcy VPN musi być poprzedzone gruntowną analizą danego podmiotu. Koszt miesięcznego abonamentu za korzystanie z usługi VPN u głównych płatnych dostawców rozpoczyna się od około 20 złotych. Kwota ta dotyczy umów długoterminowych. Nie jest to zbyt wygórowana cena za zwiększenie bezpieczeństwa w internecie.

Podsumowując, do internetu przenieśliśmy wiele codziennych aktywności. Za pomocą sieci robimy zakupy, opłacamy rachunki i zaciągamy kredyty. Jest to bardzo wygodne. Niestety, jest to również niebezpieczne. Dane przesyłane podczas wykonwania tych czynności mogą zostać przechwycone. Warto więc zwiększać poczucie bezpieczeństwa i korzystać z zasobów sieci odpowiedzialnie. VPN jest jednym ze skuteczniejszych rozwiązań, które wzmacniają cyberbezpieczeństwo.

Redakcja e-forumreklamowe.pl

Dzielimy się wiedzą ze świata biznesu, finansów i marketingu. Pomagamy poznać swoje mocne strony i doradzamy jak rozwijać się w pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?